Pracownik ma covid-19 – obowiązki pracodawcy 5/5 (1)

animacja - napis covid 19

Zagadnienie procedur postępowania przez Pracodawcę w przypadku stwierdzenia Covid 19 u pracownika regulują przepisy poniższych aktów prawnych (stan na 19.11.2020 r.):

– ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U.2020.1320), dalej jako „k.p.”,

– rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U.2020.1758 ze zm.), dalej jako „Rozp.RM”.

Procedury postępowania

Stwierdzenie zakażeniem Covid 19 u pracownika jest równoznaczne z jego izolacją. 

Zgodnie z przepisami, osoba, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu, jest poddana obowiązkowej kwarantannie w warunkach domowych, chyba że została skierowana do izolatorium lub poddana hospitalizacji (§ 3a ust. 4 Rozp.RM).

Pracownik nie musi dostarczać papierowej decyzji sanepidu ani do ZUS do pracodawcy, nie jest również zobowiązany do posiadania zwolnienia lekarskiego z powodu przebywania w izolacji domowej (§ 4 ust. 1 Rozp.RM). Natomiast pracodawca powinien być poinformowany przez pracownika o przyczynie jego nieobecności w pracy. Tą informację pracownik może przekazać pracodawcy telefonicznie lub mailowo (art. 2982 k.p.). 

Informacje o podobnej tematyce znajdziesz na stronach Bloga.

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami Klientów na temat naszej firmy na Serwis Informacyjny Polskiego Prawa opinie.

Ocena

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments